OKUL ÖNCESİ DÖNEM NEDİR?

Okul öncesi eğitim çocuğum doğumu ile başlamakta ilköğretime başladığı zamana kadar devam etmektedir. Zorunlu eğitime başlama yaşı, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bu dönemi çocuğun 6 yaşına kadar olan dönemi olarak tanımlamak mümkündür. Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişime bağlı olarak okul öncesi eğitim ihtiyaçları değişir. Genel olarak bu dönemde çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel açıdan sağlıklı olarak gelişmesine imkân sağlanmalıdır. Çocuğun bireysel farklılıkları göz önünde tutulmalı, fiziksel ihtiyaçları kadar ruhsal ihtiyaçları giderilmelidir. Yaratıcılıkları ön palana çıkartmalı, sağlıklı ilişkiler kurabilmesi noktasında desteklenmelidir. Okul öncesi eğitimin aktörlerinin sadece öğretmenlerin olmadığı ve ebeveynlerin de eğitim sisteminin önemli bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ARAÇLARI NELERDİR?

Okul öncesi eğitim dönemi çocuğun zorunlu eğitim dönemine hazırlanması gereken bir dönemdir. Özellikle 3 yaş sonrası bir takım eğitsel araçlardan yararlanmak eğitimin verimliliğini arttıracaktır. Okul öncesi dönem yaş grubuna uygun eğitici kitaplar, çocuğun üretkenliğini arttırabilecek eğitici setler, interaktif oyunlar, oyuncaklar, anaokulu, kreş vb eğitim kurumları okul öncesi eğitim araçlarının en temek öğeleridir. Bazen küçük bir bahçe, bazen bir doğa yürüyüşü, bazen çeşitli mekanları ziyaretler de çocuğun eğitimi ve dünyayı keşfi için önemli araçlardır.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDEN ÖNEMLİDİR?

Okul öncesi çocuğun ilgi alanlarının ve yeteneklerinin fark edilmesi anlamında önemli bir dönemdir. Ebeveyn veya eğiticiler tarafından okul öncesi eğitim döneminde doğru tanınan bir çocuk buna bağlı olarak eğitim hayatında doğru yönlendirilecektir. Fiziksel ve duygusal olarak daha mutlu ve sağlıklı bir birey haline gelecektir. Olası sorunlar karşısında daha etkin ve hızlı çözümler üretecektir.
Okul öncesi eğitim döneminde edinilen beceriler, çocuğun hayatı boyunca daha kaliteli bir yaşam sürdürmesine katkı sağlayacaktır. Potansiyelini bilen, potansiyelini etkin kullanabilme becerisine sahip, gelişime açık, özgüvenli, paylaşımcı, sağlıklı iletişim kurabilen, sorumluluk sahibi, motor becerileri ve analitik düşünme becerileri gelişmiş bireyler olmalarını sağlayacaktır.

Shopping Basket