Akrilik Boya

Henüz küçük yaşta tanıştığımız boyalar hayatımızın her döneminde farklı amaçlara hizmet etmektedir. Akrilik boya da günümüzde en çok kullanılan boyalardan biridir. Özellikle sanatsal aktivitelerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Akrilik Boya Özellikleri

Renk seçeneklerinin genişliği kadar, farklı ebatlarda temin edilebilmesi, piyasada kolaylıkla bulunabilmesi, uzun ömürlü olması günümüzde tercih edilen bir sanatsal boya haline gelmesine neden olmuştur. Ayrıca akrilik boya nın hızlı ve kolay şekilde kuruması da tercih sebebidir. Akrilik boyayı tercih edilen bir boya haline getiren diğer bir özelliği kapatıcılığıdır. Akrilik boya kâğıt, tuval, taş, cam, ahşap, plastik vb birçok zemin üzerinde kullanılabilir. Hemen hemen tüm zeminlerde yüksek kapatıcı özelliğine sahiptir. Uygulaması için özellikli bir fırçaya ihtiyaç yoktur. Yaygın olarak kullanılan, kolaylıkla bulunabilecek bir suluboya fırçası ile akrilik boya uygulamak mümkündür. Ayrıca farklı sanatsal aktivitelerde ponpon fırça, sünger gibi malzemeler ile de yüzeye uygulanabilir. Çocuk aktiviteleri için kolay silinebilir olması en çok tercih edilme sebeplerindendir. Küçük tüplerde, mini kaplarda, tek olarak ve set halinde satılmaktadır. Akrilik boya, her bütçeye uygundur. Sadece büyük kırtasiyelerde ve alışveriş merkezlerinde değil, hemen hemen her kırtasiyede bulmak mümkündür.

Akrilik Boya Kullanım Alanları

Akrilik boya çeşitli yüzeylerde kullanılabilmesi ve kolay uygulanabilmesi sebebiyle yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Çocuk aktivitelerinin vazgeçilmez malzemelerindendir. Akrilik boya ile kâğıda resim yapmak, bir boyama kitabını boyamak mümkün olduğu gibi ahşap bir kutuyu boyamak, kesip biçtiğimiz mukavvaları boyayarak çeşitli objeler üretmek, taş boyamak mümkündür. Son zamanlarda akrilik boya mobilyaların geri dönüşüm projelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Ahşap eskitme tekniklerinin akrilik boya uygulanmış yüzeyde kullanılması, su bazlı verniklerin kullanımı gibi uygulamalar ile eski mobilyalarını akrilik boya ile yenilemek mümkündür.

Akrilik Boya ile Taş Boyama

Taş Boyama için en uygun boya akrilik boyadır. Kapatıcı özelliği sayesinde taşa kolaylıkla uygulanabilir. Ayrıca kuruduktan sonra su bazlı marker kalemler ile boyanmış taş üzerine çeşitli süslemeler yapılabilir. Kısa sürede kuruması ve su ile kolaylıkla temizlenmesi tercih edilmesini sağlayan önemli özelliklerindendir.
Shopping Basket